PS4: Koliko košta proizvodnja i koliko Sony zarađuje?

Dodajte komentar

Kada je PlayStation 3 predstavljen 2006. godine, Sony ga je prodavao uz gubitak u nadi da će novac zaraditi prodajom igara.

Ovo je jako slično onome što kompanija sada radi sa narednom generacijom konzole, samo ne toliko drastično.

Ovo zaključak do kog je došla analitička kompanija IHS koja bi trebalo da predstavi analizu u vezi sa PlayStationom 4 i cijenom komponenti koje su korišćene u njemu.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

AllThingsD imao je priliku da prije vremena pogleda ovu analizu, u kojoj kompanija procjenjuje cijenu svih dijelova, plus cijenu njihovog sklapanja na 381 dolar. To je samo 19 dolara manje od prodajne cijene konzole koja iznosi 399 dolara.

Ovako mala zarada na elektronskim uređajima izuzetno je rijetka. Appleov iPad Air, recimo, prodaje se po početnoj cijeni od 499 dolara, dok njegova proizvodnja kompaniju košta 247 dolara.

Međutim, ovo je znatno bolja situacija za Sony nego što je bila 2006. godine kada je PS3 predstavljen. Tada je njegovo pravljenje koštalo 805 dolara, a Sony je konzolu prodavao za 599 dolara. Tokom vremena troškovi su pali, ali kada se to desilo, Sony je dodatno smanjio cijenu kako bi podstakao prodaju. Do kraja 2009. godine kompanija je konzolu prodavala za 299 dolara, iako su troškovi proizvodnje iznosili 336 dolara.

Najveći dio cijene odlazi na interne komponente. Neobično veliki mikroprocesor, koji proizvodi kompanija Advanced Micro Devices košta 100 dolara. Kada se to kombinuje sa cijenom memorijskih čipova, po cijeni od 88 dolara za 16 individualnih memorijskih čipova, to odnosi skoro polovinu cijene proizvodnje.

AMD čip od 350 kvadratnih milimetara je fizički najveći čip koji je IHS ikada video da je napravljen relativno novim 28-nanometarskim proizvodnim procesom. U pitanju je skoro tri puta veći čip u poređenju sa sljedećim najvećim sa kojim se kompanija susrela.

Nakon ovoga, dijelovi u konzoli postaju manje neobilni. Tu je Seagate hard disk koji košta 37 dolara, bežični čipovi Marvela i Skyworksa i optički drajv koji košta 28 dolara.

Tu je i kontroler čija cijena proizvodnje iznosi 18 dolara. On sadrži bluetooth Qualcommove čipove, audio čip Wolfson Microelectronicsa i senzor za prepoznavanje pokreta koji pravi Bosch.

Uz PS4 dolazi samo jedan kontroler, prenose agencije.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *