Da li se isplati tužiti banku u Srbiji?

Dodajte komentar

U slučaju da imate dilemu da li da tužite banku jer vam je nezakonito promijenila kamatnu stopu ili ne, odgovor je da to učinite.

Troškovi koje ćete imati za pokretanje spora višestruko su manji od vrijednosti spora, a kada sud donese presudu u vašu korist, njih na kraju mora da snosi banka, piše Blic.

U Srbiji je do sada pokrenuto 250 tužbi protiv banaka. Najčešće zbog jednostranog povećanja kamate. Uglavnom ti postupci traju do godinu dana. U prosjeku, obavi se tri-četiri ročišta, ali u posljednje vrijeme, ohrabruje efikasnost, da presuda bude donijeta i nakon održanog samo jednog ročišta.

[widgets_on_pages id=”Turizam”]

„Nakon prvostepene presude, banke su se do sada uglavnom žalile pa se postupak prenosi na drugostepeni sud. Najstarija dobijena prvostepena presuda, međutim čeka još na odluku već više od godinu i po“, kaže za „Blic“ Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih korisnika “Efektiva”.

Međutim, visok iznos sudskih taksi, po Gavrilovioća, onemogućavaju veći broj oštećenih da podnesu tužbe za nadoknadu štete.

Advokat Vojin Biljić, koji je zastupao nekoliko klijenata, kaže za „Blic“ da je pravni osnov više nego nesporan, a što je priznala i Narodna banka, tako da je uspješan ishod u sudski postupcima pokrenutih zbog povećanja marži gotovo izvjestan.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *