Na Wall Streetu cijene pale; bliži se kraj ere jeftinog novca?

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica oštro pale jer se ulagači plaše da se bliži kraj ere izuzetno labave monetarne politike kojom su vodeće centralne banke u svijetu dugo vrijeme podržavale tržišta kapitala.

Dow Jones oslabio je 116 bodova, ili 0,76 posto, na 15.122 boda, dok je S&P 500 skliznuo 1,02 posto, na 1.626 bodova, a Nasdaq indeks 1,06 posto, na 3.436 bodova.

Na samom početku jučerašnjeg trgovanje cijene su dionica pale više od 1 posto. Polovinom sastanka indeksi su ponešto smanjili gubitke, da bi do kraja trgovanja zaronili dublje u negativno područje.

Takva nestabilnost na tržištu vlada već sedmicama zbog strahovanja da će američki FED uskoro smanjiti podsticajne monetarne programe, a ulagače je juče dodatno zabrinula odluka čelnika japanske centralne banke da do daljnjeg monetarna politika ostaje nepromijenjena.

U aprilu je Bank of Japan prihvatila podsticajne mjere kojima će na finansijska tržišta u iduće dvije godine ubrizgati 1.400 milijardi dolara i poručila da će dodatno olabaviti monetarnu politiku, ako to bude potrebno.

Stoga su se ulagači nadali da će centralna banka najaviti dodatne mjere. No, kako to juče nije učinila, na tržištima su izbila nagađanja da se bliži kraj ere jeftinog novca.

Nakon nedavne najave FED-a da bi mogao smanjiti podsticajne monetarne programe i jučerašnje odluke Bank of Japan, ulagači se pitaju je li to zaokret u politikama centralnih banaka ili samo njihovo polagano povlačenje s tržišta.

„Snažan rast cijena dionica podsticali su dobri poslovni rezultati kompanija i naznake poboljšanja situacije u ekonomiji, no u pozadini je uvijek bila ideja da će jeftin novac centralnih banaka podržavati rast cijena“, kaže Kevin Caron, strateg u kompaniji Stifel, Nicolaus & Co.

Od početka godine S&P 500 indeks porastao je više od 14 posto, dosegnuvši u maju najviše nivoe u istoriji. Juče su, pak, pale cijene dionica u svih 10 sektora tog indeksa, pri čemu su defanzivni sektori, kao što su zdravstveni i sektor proizvođača roba široke potrošnje, zabilježili nešto manje gubitke.

„Sada nam neke centralne banke poručuju da bismo trebali ubuduće manje očekivati od njih. Kako nije dodatno olabavila monetarnu politiku, to nam je poručila i japanska centralna banka, a slabost dioničkih tržišta u svijetu pokazuje koliko su ulagači uznemireni“, kaže Kevin Caron.

I na evropskim su burzama cijene dionica juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,94 posto, na 6.340 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,03 posto, na 8.222 boda, a pariški CAC 1,39 posto, na 3.810 bodova.

Podijeli ovaj članak