Gdje sve žive i ljetuju superbogataši? I Crna Gora na listi.

Dodajte komentar

Najbogatiji ljudi svijeta provode Božić u Cape Townu ili skijajući u St. Moritzu, za Uskrs su na pješčanim plažama St. Bartsa, a ljeti u Saint-Tropezu. No na ruti globalnih nomada pojavile su i neke nove destinacije.

Gdje ljetuju superbogataši, onih 63.000 pripadnika elite koji prema Knight Frank’s 2012 Wealth Reportu raspolažu bogatstvom od 100 miliona dolara i više, istražuje Financial Times. 

Od Brazila do Kine, tipični superbogataš ima najmanje pet nekretnina. Njihov zahtjevni nomadski stil života traži da imaju dom u Londonu, južnoj Europi, Alpama, Sjedinjenim Državama i Karibima. Novi bogati Brazilci pridružili su se Amerikancima na obroncima Vaila i Aspena, dok britanski i evropski bogataši za Božić hitaju u svoje vikendice u Alpama, gdje je ‘stari’ novac odavno donio sofisticiranost Gstaadu i Megeveu. Rusi, s druge strane, trenutno najaktivniji igrači u evropskoj ligi superbogataša, posljednjih deset godina kupuju velike komade Courchevela 1850. ‘Elitne destinacije privlače kupce iz svih krajeva svijeta’, kaže David Forbes, šef Savills Private Officea koja se bavi globalnim zahtjevima bogatih.

‘Ali Rusi obično idu tamo gdje su drugi Rusi, često prateći trag nekog oligarha.’ Ako je to tačno, Rusi će okupirati St Barts, koji je dugo bio popularan među Francuzima, ali je nedavno za 59 miliona funti veliki komad nekretnine kupio Roman Abramovič.

Mistični, sa svojim kraljevskim vezama, Bahami i Barbados takođe su popularni među bogatašima, a nekretnine se tamo prodaju i za 50 miliona dolara. No popularnost Bahama i Barbadosa mogao bi preuzeti Canouan, novi privatno ostrvo gdje se parcele potiho prodaju za cijenu od pet do 20 miliona dolara. Ostrvo će imati teren za golf i marinu u koju može uploviti Gulfstream G550. Među Evropljanima su sve popularnije i južnoafričke destinacije. Britanci se oko Božića sele u Cape Town.

Za Uskrs se bogataši sele u palate na obali jezera Como, čija blizina švajcarskih Alpi pruža posljednju priliku za skijanje, ili odlaze na safari izlete iz Cape Towna kad počinje prva migracija divljih zvijeri. U maju se mora biti u Londonu, čija sezona počinje s godišnjim Chelsea Flower Showom.

London, i u manjoj mjeri Pariz i Manhattan, zadovoljavaju sve potrebe bogatih pridošlica iz Indije, Azije i Pacifika. Bliskoistočni Arapi stižu u maju u London kako bi pobjegli od vrućine u svojim gradovima. Uz šoping u Harrodsu redovno prisustvuju trkama na Royal Ascotu. Za bogataše iz Katara koji već posjeduju velik broj nekretnina u središnjem Londonu, kao i u Olimpijskom selu, odlazak u London je gotovo kao povratak kući. Superbogatašima je privlačan London zbog obrazovanja djece, lične sigurnosti, ekonomske i sigurnosti ulaganja, kao i kosmopolitske kulture i šopinga. Nimalo beznačajno, London je samo osam sati od New Yorka i Dubaija.

Ljeti je Azurna obala mjesto gdje se bogati vraćaju sa svojim jahtama. Kad nisu na moru, žive u vilama na Cap Ferratu i Uvali milijardera u Cap d'Antibesu gdje cijene nekretnina već sto godina samo bilježe rast, a redovno su iznad 30 miliona eura. Zvuk helikoptera svjedoči da mlađe generacije kreću u zabavniji Saint-Tropez ostavljajući one s težim fiskalnim problemima u gusto nabijenim apartmanima niz cestu do Monaka. Osim Amerikanaca koji hrle u svoje domove u Miamiju i Havajima, i Australijanaca koji putuju za Bali, juli i avgust navješćuju velike migracije prema Mediteranu, piše Tportal.

Grčki brodovlasnici plove mirno burnim ekonomskim vodama prema porodičnim kućama na sjevernom Egejskom moru te luci Heli na Peleponezu gdje Skandinavci i Evropljani kupuju vile za svote od tri do 20 miliona eura.

Jedini konkurent francuskoj rivijeri u glamuru je Costa Smeralda na Sardiniji gdje je i Aga Khan smjestio svoju vilu još šezdesetih godina prošlog vijeka.

No u klasičnom mediteranskom trokutu javila se i nova sjajna zvijezda: Crna Gora i Porto Montenegro. Lord Rothschild glavni je investitor u Porto Montenegru za koji Financial Times kaže da cijene nekretnina stoje upola manje od onih na jugu Francuske, te da luksuzna marina privlači bogatu internacionalnu klijentelu kojom dominiraju Britanci i Evropljani. FT hvali i Sveti Stefan, gdje su se u potrazi za diskrecijom skrivale i holivudske zvijezde, kraljevske glave i evropska intelektualna elita. Princeza Margareta, lord Snowdon, Richard Burton i Sophia Loren su se svojevremeno skrili u Libro d'Oro.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *