Zašto Italija sve više tone?

Dodajte komentar

Evropski političari Italiju sve češće uspoređuju s Grčkom. Do sjutra ona mora predložiti konkretne prijedloge kako namjerava izaći iz krize. Ali, italijanski problemi se ne mogu riješiti od danas do sjutra.

Profesor ekonomije na Univerzitetu Luiss u Rimu Pietro Reichlin smatra da je potreba za reformom penzijskog sistema najveća. „U iduće dvije, tri godine penzije ostaju težak problem jer u Italiji još ima previše ljudi koji prerano idu u penziju, a penzije su prevelike u odnosu na uplaćene svote“, kaže Reichlin. Zato su izdaci penzijskog sistema veći nego uplate u penzijski fond pa se za penzije novac mora naći u državnom budžetu.

Dok stariji ipak dobijaju penzije, mladi muku muče s nezaposlenošću. Među mlađima od 25 godina stopa nezaposlenosti iznosi 28 posto. To nije samo veliki socijalni problem, nego se Italija odriče i svoga inovacijskoga potencijala, kaže preduzetnik Gian Maria Gros-Pietro: „Mi možemo rasti samo ako nađemo mjesto među zemljama koje uvode inovacije na svjetskom nivou.“

Korupcija i nepotizam

Gros-Pietro je donedavno bio šef najvećeg italijanskog koncesionara za autoceste i poznaje probleme preduzetnika iz vlastitog iskustva. Najgora je birokratija, kaže on. Dobijanje građevinske dozvole traje jako dugo. Više vremena treba samo ako se ide na sud, kaže Gros-Pietro: „To je trošak koji preduzetnici vide kao prepreku angažmanu u Iitaliji.“

Ko želi brže do cilja mora dodatno platiti. Korupcija i nepotizam koče italijansku privredu, kaže Tatjana Eifrig, analitičarka rimske privatne banke Finnat: „Italija više sliči planskoj privredi nego kapitalističkoj. Radna mjesta se dodjeljuju po vezi. Gdje je potrebna jedna osoba zaposli ih se pet, jer tu je nečiji nećak, pa neko je meni učinio uslugu, a sve plaćaju građani kroz porez.“

Zaboravljeni jug

Još jedan problem je infrastruktura. Sve što je južno od Napulja teško je dostupno cestom ili prugom. Tatjana Eifrig navodi primjer luke Gioia Tauro koja je trebala postati “Rotterdam Sredozemnog mora”, ali do nje nema ni čestite ceste a kamo li teretnoga željezničkog saobraćaja.

Svi ti problemi nisu nastali preko noći. Radi se o propustima politike. Silvio Berlusconi, primjerice, već 17 godina govori o izgradnji autoceste od Salerna, južno od Napulja, do Calabrije na krajnjem jugu. Ali, do danas se malo toga dogodilo. Za to je odgovoran i koalicioni partner Lega Nord koji misli samo na svoju klijentelu na sjeveru Iitalije. Tako italijanska vlada postaje najveći kočničar rasta, kaže profesor Pietro Reichlin: „Izgleda da je italijanska vlada nesposobna odgovoriti na trenutne izazove jer se sastoji od nesložne koalicije.“

izvor: dw-world.de

TAGOVI:
Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *