Od 1. aprila bankama u Srbiji se mjeri svako slovo na reklami

Dodajte komentar

Sve banke i finansijske institucije u Srbiji moraće do 1. aprila da prilagode veličinu slova na svojim novim reklamama, koje objavljuju u novinama, na televiziji, portalima, drustvenim mrezama, aplikacijama…

Novima pravilima Narodne banke Srbije (NBS) biće, između ostalog, i dalje moguće da banka napravi oglas u kojem se kaže “vraćamo novac” ili “dajemo poklone”, ali samo ako banka zaista vraća novac bez ikakvih dodatnih uslova, što će takođe morati jasno da stoji kako u oglasu tako i na papiru koji klijent potpisuje.

Bankama je ostavljen rok, da već postojeće reklame koje koriste, do 1. juna usaglase sa novim zakonskim rešenjima koja stupaju na snagu 1. aprila.

Prema riječima Bojana Terzića, generalnog direktora Sektora za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga NBS, propisima o kojima je u toku javna rasprava, detaljno su uređena pitanja koja su često bila predmet kritika javnosti, poput termina “bez kamate”, “bez troškova obrade kredita”, “garantovano odobravamo” ili “nula posto kamate”.

“Ovom odlukom obuhvaćeni su svi načini reklamiranja, kako u elektronskim medijima, štampanim, radiju, tako i u javnom prostoru, na bilbordima, ali i na internetu, što uključuje i jutjub kanal, društvene mreže i sajtove”, navodi Terzić za Tanjug.

Ističe da pravila važe i kada klijenta na telefon zovu službenici banke ili agencije koja u ime banke reklamira ponude.

Banke će u naredna tri mjeseca moći da se prilagode novim standardima, a koji su, objašnjava Terzić, jednaki onima koji postoje u EU.

Kada je riječ o oglasima u elektronskim medijima, mininalna veličina slova je “17”, za oglašavanje u štampanim medijima “9”, za reklamiranje na posterima i plakatima “30”, dok je za oglašavanje na bilbordima predviđeno da slova budu minimalne veličine “90”.

U NBS kažu da su se prilikom izrade ovih pravila vodili načelima “istinitosti, transparentnosti, izbalansiranosti i primerenosti”.

Za svaku od ovih kategorija je, kažu, tačno definisano šta znače.

Na primjer, načelo “istinitosti” znači da oglas mora da bude tačan i ažuriran, a ” transparentnosti”, da svi podaci moraju biti jasno prikazani.

Princip “izbalansiranosti” govori da svi podaci vezani za proizvod koji neka finansijska institucija reklamira, moraju biti “jednako uočljivi” za prosječnog korisnika.

Kada je riječ o “primerenosti”, to znači da sadržaj poruke ne smije na bilo koji način da omalovažava korisnike ili konkurente.

Bankar.rs

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *