Njemačka bi mogla ostati bez 100.000 radnih mjesta

Dodajte komentar

Izlazak Velike Britanije iz Europske unije bez sporazuma mogao bi koštati Njemačku 100.000 radnih mjesta, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u nedjelju u listu Welt am Sonntag.

“Ni u jednoj drugoj zemlji učinak na ukupnu zaposlenost nije tako velik kao u Njemačkoj”, rekao je jedan od autora Oliver Holtemoeller.

Studija uzima u obzir samo one rizike za gubitak radnih mjesta koji su rezultat pada izvoza zbog novih carina na uvoz u Britaniju u slučaju nereguliranog brexita, a ne uzima u obzir rizike za tržište rada zbog gubitka interesa u ulaganja.

U Njemačkoj, automobilska industrija će vjerovatno najviše biti pogođena smanjivanjem izvoza u slučaju nereguliranog brexita.

U smislu broja zaposlenih, najveći učinak mogao bi se osjetiti u fabrici Volkswagena u Wolfsburgu i u BMW-ovoj fabrici Dingolfing-Landau u Bavarskoj.

Po studiji, oko 500 zaposlenih  moglo bi biti pogođeno u Wolfsburgu a 265 u BMW-ovom postrojenju.

Stručnjaci s Instituta Halle za ekonomska istraživanja (IWH) i Halle-Wittenberg instituta Martin Luther uočili su najveći rizik za savezne države Baden-Wuerttemberg, Bavarsku i Sjevernu Rajnu-Vestfaliju, a umalo nijedno radno mjesto nije u opasnosti u istočnoj Njemačkoj.

Osim Njemačke, u studiji se kaže da bi Francuska mogla biti jako pogođena brexitom bez sporazuma, s oko 50.000 radnih mjesta koja su u opasnosti.

U Kini, u opasnosti ih je nešto manje od 59.000.

Mjereno u odnosu na ukupan broj stanovnika, učinci bi bili najveći na Malti i u Irskoj.

Po studiji, 612.000 ljudi širom svijeta moglo bi izgubiti posao u slučaju brexita bez sporazuma.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *