Zašto su berze ostale hladne na ‘istorijski dogovor’ Kima i Trumpa

Dodajte komentar

IStorijski sporazum američkog i sjevernokorejskog lidera kojim je naznačena mogućnost denuklearizacije Korejskog poluostrva nije pretjerano uzbudio investitore na globalnim tržištima koji su ga ocijenili više simboličnim. Štaviše, više ih brine mogućnost izbijanja trgovinskog rata od sklapanja “nuklearnog mira”, ocjenjuju analitičari.

Četiri stavke

Američki predsjednik Donald Trump i sjevernorejski čelnik Kim Jong Un usuglasili su potpunu denuklearizaciju u zamjenu za sigurnosna garancija Sjevernoj Koreji, kaže se u dokumentu koji su dvojica državnika potpisala na kraju svog istiorisjkog sastanka održanog u Singapuru. U dokumentu koji ima četiri stavke, SAD i Sjeverna Koreja obvezale su se na razvoj novih međudržavnih odnosa, gradnju stabilnog i trajnog mira, a Pjongjang se obvezao i da će vratiti ostatke zarobljenika iz Korejskog rata.

Deklaracija se zaključuje obavezom obiju strana da će nastaviti dalje pregovore “što je prije moguće”. “Mir na Korejskom poluostrvu može donijeti značajne koristi i za Južnu i Sjevernu Koreju, uključujući potencijalno prevrednovanje južnokorejskih dionica. IStorijski sastanak trebaol bi da pomogne u uklanjanju glavnog rizika za tržišta i ekonomija u regionu”, napisali su analitičari singapurskog DBS-a, a prenosi Reuters.

Međutim, sudeći po reakciji finansijskih tržišta, dokument ima malo uticaja na ekonomiju, kako lokalno, tako i globalno. Indeks Seulske burze KOSPI u utorak je blago oslabio za 0,05 posto dok je japanski Nikkei porastao 0,3 posto. Kurs dolara u utorak je na deviznim tržištima izbrisao početne dobitke prema košarici najznačajnijih svjetskih valuta jer su tržišta procijenila da sastanak Donalda Trumpa i Kim Jong Una nije rezultirao konkretnijim mjerama. Robert Carnell, rukovodilac istraživanja za Aziju i Pacifik u banci ING za CNBC je kazao kako je razvoj situacije na globalnom trgovinskom planu “mnogo, mnogo veća egzistencijalna prijetnja”.

Ogromna prilika

No, pružena ruka pomirenja iz Pjongjanga može značiti ogromnu priliku za investitore i preduzetnike, upozorio je “guru ulaganja u državama u razvoju”, američki investitor Mark Mobius. U slučaju ujedinjenja podijeljene nacije korejsko će se tržište s 50 miliona ljudi povećati za dodatnih 25 miliona.

Prema Mobiusovu mišljenju, Sjever će brzo početi ekonomski napredak, naravno uz finansijsku pomoć Juga, zbog velikog broja relativno dobro obrazovane, a jeftine radne snage. Prema procjenama Odbora za proračun južnokorejskog parlamenta iz 2015. godine, trošak ujedinjenja u tri scenarija iznosio bi između 2,15 biliona dolara i 4,5 biliona dolara. Procjenjuje se da bi 2047. Sjever dostigao BDP po stanovniku koji sada ima Jug.

Poslovni dnevnik

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *