EU nije dovoljno prisutna na Zapadnom Balkanu

Dodajte komentar

Bugarska ministarka spoljnih poslova Ekatarina Zaharieva je upozorila da na Zapadnom Balkanu postoje strani faktori koji imaju jak uticaj na neke zemlje, ali da odgovornost za to leži na Evropskoj uniji jer “nije bila dovoljno angažovana” u regionu.

“Postoji (strani) uticaj. To je naša krivica. Mi nismo dovoljno prisutni i dovoljno angažovani u zemljama Zapadnog Balkana. Ukoliko nas nema onda je prisutan i ima jak uticaj neko drugi, ko nije dio naše evropske porodice, niti je dio NATO”, podvukla je Zaharieva obraćajući se spoljnopolitičkom komitetu Evropskog parlamenta.

Ona je potvrdila da je Zapadni Balkan najvažniji prioritet šestomjesečnog bugarskog predsjedavanja EU, ističući da je taj region je veoma važan za cijeli kontinent, prenosi RSE.

“Čvrsto vjerujemo da nema stabilnosti ni sigurnosti u Evropi bez stabilnosti i sigurnosti na Zapadnom Balkanu”, rekla je Zaharieva.

Govoreći o svakoj zapadnobalkanskoj zemlji pojedinačno, ona je najavila “realnu mogućnost” da u toku bugarskog predsjedavanja, Crna Gora otvori još dva pristupna poglavlja.

Takođe je naglasila da u Srbiji postoji spremnost za otvaranje tri nova poglavlja.

Osvrćući se na nedostatak jednoglasja u Evropskoj uniji oko Kosova, Ekatarina Zaharieva je podvukla da je važno da briselske institucije ustanove jasne ciljeve.

S tim u vezi istakla je da kosovske vlasti moraju biti svjesne neophodnosti reformskog procesa naročito u polju vladavine prava, kao i uslova koja moraju da se ispune kako bi se postigli ciljevi.

“Jedan od važnih uslova jeste ratifikacija demarkacije sa Crnom Gorom. Tako se rješavaju sporovi između susjeda”, poručila je Zaharieva, naglasivši kako EU neće više tolerisati prijem novih članica bez unaprijed riješenih otvorenih bilateralnih pitanja.

Ona je dodala i da je bugarsko predsjedavanje ohrabreno tokom pregovora između Makedonije i Grčke, čiji rezultat bi omogućio otvaranje pristupnih pregovora između Brisela i Skoplja.

Bosni i Hercegovini je poručila da je važnije da odgovori na upitnik Evropske komisije budu “kvalitetni, a ne brzi”, stoga je pozvala sarajevske vlasti da se ozbiljno angažuju u izradi ovog dokumenta.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *