Finansijsko opismenjavanje: Životni park za upravljanje novcem

Dodajte komentar

Sve veći broj austrijskih školaraca, ali i odraslih, dolazi u Park finansijskog života gdje uz interaktivne igre uče kako da raspolažu novcem i donose odgovarajuće finansijske odluke. U šarenim prostorijama ovog Parka, opremljenog mnoštvom ekrana, uz dječju graju i radost, aktivno se radi na smanjenju broja građana koji će u budućnosti biti primorani da proglase lični bankrot.

Ekonomistkinje Marija Silgoner, Betina Grajmel-Furman i Roza Veber sprovele su 2014. istraživanje o finansijskoj pismenosti Austrijanaca. Anketa je pokazala da većina građana razumije pojmove kao što su kamatne stope, inflacija i diversifikacija rizika, ali da im nedostaju znanja o realnim kamatnim stopama (prilagođenim kretanju inflacije), kao i da im teže ide primjena ekonomskih znanja u praksi. Uprkos tome, 67% Austrijanaca je na šest od osam pitanja odgovorilo tačno, što je značajno više od OECD-ovog prosjeka od 51%.

Austrijanci su, međutim, odlučili da nastave rad na edukaciji građana kako da racionalno raspolažu svojim novcem, pa je s tim ciljem Erste banka u 1.500 kvadratnih metara u novoizgrađenom poslovnom prostoru Erste Campus smjestila Park finansijskog života (Financial Life Park – FLIP). Park posjetiocima nudi besplatne dvočasovne ture na kojima na zanimljiv način, uz pomoć novih tehnologija, uče kako da donose što racionalnije finansijske odluke.

Detektivi, istraživači i stručnjaci

Najveći broj posjetilaca su deca, ali, prema riječima Filipa Lista, direktora Parka, ima i odraslih. Iz tog razloga, ture su prilagođene starosnom uzrastu: djeca od 10 do 14 godina igraju ulogu „detektiva“, ona od 14 do 17 godina „istraživača“, a stariji građani su u ulozi „stručnjaka“. Najveći broj posjetilaca dolazi kroz organizovane školske posjete, ali ima i starijih, pa i stranaca, budući da se ture organizuju na njemačkom, engleskom a uskoro će početi i na slovačkom jeziku.

„Interesovanje je veliko, u maju prošle godine započeli smo šestomjesečni probni period, a u oktobru je FLIP zvanično i otvoren. Do sada smo imali oko 6.500 posjetilaca, a računamo da će do kraja ove godine taj broj porasti na 20.000”, kaže List.

Na pitanje šta privlači posjetioce, on odgovara da su to interaktivne igre koje „drže pažnju” i na jednostavan način podstiču razmišljanje i argumentovano donošenje odluka. Posjetilac na ulazu u Park dobije tablet („Novčanik“) i njime rješava zadatke. Prvi zadatak je planiranje ličnog budžeta – svaki učesnik ponaosob dobija određeni budžet koji mora da raspodijeli na režije, stanovanje, hranu, prevoz, hobije i druge životne potrebe, i da, po mogućstvu, nešto i uštedi. To nekada ni starijima ne polazi za rukom, u šta se uvjerila autorka ovog teksta.

Dalji zadaci zahtijevaju vožnju bicikla i istovremeno odgovaranje na pitanja o finansijama („Trka sa vremenom“), zatim razumijevanja pojmova cijene i vrijednosti, ali i analiziranje određenih ekonomskih pojava. Slijede dodatna pitanja, a potom i diskusija o odgovorima učesnika, koja često, kako se pokazalo, utiče na promjenu mišljenja o datoj temi i na unapređenje znanja. Vodi se računa i o društvenoj odgovornosti kao i političkim pitanjima vezanim za upravljanje novcem. Stoga se prikazuju posljedice određenih potrošačkih odluka, bilo da se radi o kupovini proizvoda koji se u zemljama Trećeg svijeta proizvode u nehumanim radnim uslovima, bilo da je riječ o ne uvjek legalnim vrstama transakcija.

U ovaj projekat su uložena velika sredstva, ali prema riječima Petera Boseka, člana UO Erste grupe, ta investicija će se nakon nekog vremena isplatiti i bankama, jer će imati informisane i racionalane klijente, pa time o manje problema sa nenaplativim kreditima.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *