Na novoj Bijeloj listi 251 kompanija

1 komentar

Poreska uprava objavila je juče novu Bijelu listu, odnosno spisak poreskih obveznika kod kojih je uočen najveći stepen fiskalne discipline.

Na novoj listi je 251 obveznik, među kojima su Elektroprivreda, Trebjesa, sve banke, Telekom, Telenor, M:tel, Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), MFI Alter modus, Jugopetrol, Voli trade, Mesopromet.

Na listi su i Kips, Lukoil Montenegro, Namos, Heta, Mercator CG, Tosčelik, Okov, Tehnomax, Montenegro stars, Budvanska rivijera, Carine, HTP Vile Oliva, Uniprom…

Na listi su se našla imena poreskih obveznika s kojima Poreska uprava kontinuirano ostvaruje uspješnu saradnju u pogledu poštovanja poreskih propisa i izmirivanja poreskih obaveza. Obveznici s Bijele liste prepoznati su kao kompanije koje uredno izmiruju obaveze prema svojim povjeriocima, uključujući i državu, te samim tim predstavljaju i afirmativne potencijalne poslovne partnere na tržištu, saopšteno je iz Poreske uprave.

Kriterijumi na osnovu kojih su odabrani obveznici za Bijelu listu obuhvatali su urednost obračunavanja poreza i podnošenja poreskih prijava, redovnost izmirivanja poreskih obaveza, kao i da stepen regularnosti poslovanja uočen u postupcima inspekcijskog nadzora.

Listom je obuhvaćen ne samo segment velikih kompanija, već i mala i srednja preduzeća sa visokom stopom poreske discipline, kazali su iz PU koja Bijelu listu objavljuje od juna 2013.

Bijela lista poreskih obveznika – jul 2017.

Podijeli ovaj članak
1 Komentar
  • “Stepen regularnosti poslovanja” ili selektivni princip poziva da se stave na bijelu listu je mozda jaci “argument” da se dokaze da je ovdje na listi preduzeca sa prihodima oko milion eura ili manje, ali nisu na bijeloj listi a jesu redovne i regularne kompanije u crngorskom privrednom sistemu.

    Ovo ostaje da bude mareketivnski tool i nista vise, jer ako u sistemu od 500 velikih i srednjih kompanija i bar 5000 dobrih malih komapnija, lista je od 254 kompanije, onda je PU u dobrim problemima.

    I neopbicni a formalno regualrni ipak poslovno neodrzivi kuriozitet: “Štivadorski poslovi Bar” su na bijeloj listi a nije maticna kuca, Luka Bar, a poreski dug u obavezama LB je realno za tri povezana preduzeca kojima nije nista drugo posao nego da sakrivaju sustinu neodrzivih finansijskih izvejstaja LB, koji sa revizorskim izvjestajem i godisnjim izvjestajem o radu za 2016-u jos uvijek nisu izasli u javnost. Tako da je bas zanimljivo kada PU tvrdi da su preduzeca sa biejle liste burevjesnici poslovne genijalnosti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *