Hrvatska: Lažni brokeri varaju ulagače

Dodajte komentar

Sudeći prema upozorenjima regulatora, Hrvatska je vrlo plodno tlo za strane brokerske kuće koje putem ovdašnjih neovlaštenih posrednika pokušavaju da nasamare hrvatske ulagače.

Naime, Hrvatska agencija za nadzor finansijskih usluga (Hanfa) objavila je prošle nedjelje još jedno upozorenje. Hanfa ovoga puta upozorava da zaposleni u kompaniji Oceangate nude usluge trgovanja kiparskog Goldenburg Groupa pri čemu se predstavljaju kao zaposlenici Invest and Tradea. Iako je Goldenburg upisan u Hanfin registar brokerskih kuća iz Evropske unije koji mogu pružati usluge u Hrvatskoj, Oceangate nema odobrenje za nuđenje investicijskih usluga stranih kuća. Hanfa je samo ove godine objavila već sedam takvih upozorenja, nasuprot tek dva prošle godine, a u 2015. samo jedno.

Iz Hanfe poručuju da takav skok nije rezultat povećanih aktivnosti tih brokerskih kuća, već je sve više ulagača koji prijavljuju pozive i ponude takvih društava.

“U prethodnih nekoliko godina primijećen je pojačan angažman licenciranih kiparskih društava u trgovanju špekulativnim proizvodima na području ne samo novih država članica, nego čitave EU, putem ovlaštenih i neovlaštenih društava”, odgovaraju iz Hanfe na pitanje je li Hrvatska izuzetak po pitanju angažmana stranih brokerskih kuća. Naime, registar društava koja su Hanfi od ulaska u EU poslali obavještenje o namjeri pružanja usluga broji 647 brokerskih kuća. Trenutno u Hrvatskoj, ali i nekim susjednim zemljama, operiše nekoliko kompanija koje nude brokerske usluge hrvatskim građanima, a predstavljaju se kao radnici stranih brokerskih kuća, pojašnjava Saša Ivanović, direktor hrvatske podružnice britanskog Admiral Marketsa.

“Takve kompanije nude svakakva obećanja, čak i upravljanje novcem klijenata uz 10 posto mjesečne sigurne zarade koju će im ostvariti njihovi ‘mentori’ koji će ih zvati svaki dan i govoriti im čime da trguju. Na žalost, to je sve lov u mutnom i veliki broj ljudi nasjedne na takve priče. Rezultat je gotovo uvijek isti – gubitak uloženog novca u vrlo kratkom vremenu”, tvrdi Ivanović.

Pošto klijent cijelo vrijeme misli da je komunicirao sa radnicima strane brokerske kuće, najveći problem nastaje kada se klijent žali na poslovanje te traži naknadu štete, dodaje Ivanović.

“Strana brokerska kuća tada se ograđuje pošto niste pričali sa njihovim zaposlenim nego sa radnikom neke kompanije s kojom oni imaju sklopljen ugovor o istraživanju tržišta ili nešto slično”, ističe Ivanović.

Poslovni dnevnik

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *