Kako da napravite fokus u biznis planu?

Dodajte komentar

Biznis plan, po klasičnoj definiciji, predstavlja formalno određivanje poslovnih ciljeva, razloga za njihovo ostvarivanje i načina kako da se postignu. Njegovo pravljenje je odličan način da uže odredite i struktuirate svoje poslovne ciljeve.

Kako to da uradite?

Svaki od vaših poslovnih ciljeva može se smjestiti u dvije dimenzije: lakoća postizanja i intenzitet efekata, koji se ostvaruju. Na osnovu toga postoje četiri grupe ciljeva.

1. Lako ostvarivi, nisko efektivni

Ovo su ciljevi za koje nećete morati da uložite mnogo da biste ih ostvarili, ali njima nećete ni dobiti mnogo za svoju kompaniju. Kod njih je odnos uloženog truda i efekata, koji se postižu ravnomeran. Iako su im trenutni efekti neznatni, u nekim slučajevima oni mogu dugoročno donijeti značajnije pomake u poslovanju ukoliko se kontinuirano ostvaruju.

2. Lako ostvarivi, visoko efektivni

Ovo su ciljevi kojima treba da težite u svom biznis planu, s obzirom na to da za njihovo postizanje ne treba da uložite mnogo energije i sredstava, a njima se postižu značajni efekti.

3. Teško ostvarivi, nisko efektivni

Ukoliko se dati cilj nalazi u ovoj kategoriji, najpametnija odluka za vas bi bila da ga izbacite iz svog poslovnog modela. Iako ovo zvuči kao vrlo logična odluka, u praksi se dešava da se neki ciljevi, koji zahtijevaju mnogo truda, a ne donose mnogo koristi kompaniji (ili su nekada donosili, ali se određeni spoljašnji faktor promijenio) godinama zadržavaju u biznis planu. Zato je važno raditi konstantne provjere i modifikacije biznis plana u skladu sa uslovima tržišta.

4. Teško ostvarivi, visoko efektivni

Ovo su ciljevi za koje treba da razmislite da li su pozitivne strane, koje vam donosi njihovo ostvarivanje, vrijedne izrazito visokog truda, koji u te svrhe morate da uložite.

Treba napomenuti da date kategorije nisu crno-bijele i da se svaki od ciljeva nalazi negdje na kontinuumu između navedenih polova. Pokušajte da ovo predstavite na grafikonu na kome ćete ucrtati “koordinate” svakog od vaših ciljeva, a zatim selektujte one ciljeve, koji su optimalni za vaše poslovanje. Selektovane ciljeve predočite svojim zaposlenima, ili ih uključite u cijeli proces odabira od samog početka. Trudite se da minimum jednom godišnje (a poželjno je i češće) preispitujete svoje ciljeve i provjeravate da li ste im dosledni.

Milica Mančić, stručni asistent HR konsultanta, Hart

Ekonomski online

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *