Kamatne stope i dalje visoke i predstavljaju barijeru

Dodajte komentar

Crnogorske banke su i tokom prošle godine, vodile opreznu politiku kreditiranja realnog sektora, oslanjajući se pretežno na sopstvena likvidna sredstva, kazali su predstavnici Centralne banke Crne Gore.

“Znatan dio novog kreditiranja je bio usmjeren na restrukturiranje i refinansiranje postojećih kredita, što je pozitivno uticalo na oporavak privrede. Depoziti banaka premašuju nivo odobrenih kredita, što potvrđuje podatak da se oko 85 odsto depozita koristi u svrhe kreditiranj a privrede”, precizira se u saopštenju.

Ukupni krediti i potraživanja banaka tokom prošle godine bilježe pozitivni trend, uz ostvarenje blagog rasta od 1,27 odsto u odnosu na 2015.

“Parametri kvaliteta aktive tokom prošle godine bilježe poboljšanje, što pozitivno utiče na stabilnost sistema. Učešće nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima je smanjeno, ali je i dalje izraženo i upravo ta činjenica uslovlj ava oprez banaka kada je u pitanju novo kreditiranje”, smatraju u CBCG.

Aktivne kamatne stope, kako ističu u CBCG, uprkos tendenciji blagog pada, i dalje su visoke i predstavljaju barijeru za dinamičniji oporavak privrede.

Stabilnost cijena u Crnoj Gori, kako su ocijenili, nije ugrožena, iako je u prošloj godini zabilježen deflatorni trend u kretanju određenih cijena.

Bankarski sistem, kao dominantan dio finansijskog sistema u Crnoj Gori, prema ocjeni Centralne banke, relativno je stabilan. Finansijski sistem Crne Gore je u prošloj godini bio stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren, uz prisustvo rizika nelikvidnosti i nesolventnosti realnog sektora, koji su uticali na povećanje pritisaka u fiskalnoj sferi, saopšteno je iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

Savjet za finansijsku stabilnost CBCG juče je na sjednici razmatrao Izvještaj o radu za prošlu godinu, u kojem je konstatovano da kreditni rizik u bankarskom sektoru, iako i dalje prisutan, bilježi opadajući trend.

Izvještaj o radu obuhvata pregled aktivnosti Savjeta u prošloj godini, kao i aktuelne teme iz oblasti politika koje se odnose na finansijsku stabilnost. U tom dokumentu su izdvojeni indikatori rizika finansijske stabilnosti u Crnoj Gori za prošlu godinu i urađena ekspertska procjena njihovog nivoa.

“Na bazi ovih procj ena, sistemski rizik finansijske stabilnosti je ocjenjen umjereno stabilnim, uz prisustvo određenih rizika koji imaju negativan uticaj na pojedine ranjivosti sistema”, navodi se u saopštenju CBCG.

Finansijski rizici

Bankarski sistem, kao dominantan dio finansijskog sistema u Crnoj Gori, relativno je stabilan.

“Finansijski rizici se smanjuju, ali su i dalje prisutni na individualnom nivou. Finansijski rezultat banaka na agregatnom nivou je pozitivan, dok su likvidnost i solventnost poboljšani i njihovi nivoi su i dalje značajno iznad zakonom propisanog minimuma. U odnosu na godinu ranije, gotovo sve pozicije iz bilansa banaka bilježe rast i to ukupna aktiva, depoziti, krediti i kapital, kazali su iz CBCG.

Obilježena Svjetska nedjelja novca

Obilježavanje Svjetske nedjelje novca, pod sloganom Uči, štedi, zaradi” počelo je juče posjetom učenika Gimnazije “Slobodan Škerović” Centralnoj banci.

Guverner CBCG Radoje Žugić je, u pozdravnom obraćanju gimnazijalcima, saopštio da je ta institucija osmislila brojne aktivnosti u okviru Svjetske nedjelje novca i u iste uključila veliki broj djece i mladih, u cilju finansijske edukacije, koja posebno dobija na značaju u uslovima sve veće sofisticiranosti finansijskog tržišta koje, iz dana u dan, nudi nove proizvode i usluge.

“Novac je vrijedan resurs do koga nije lako doći, pa se ne smije shvatati i doživljavati olako. Cilj nam je da vam, kroz ovakve i druge slične aktivnosti, ukažemo na tu činjenicu i da vas motivišemo da razvijate navike štednje i odgovorno i vješto upravljate ličnim budžetima, koga danas predstavlja džeparac ili, možda, stipendija, a već sjutra pošteno zarađena plata i drugi prihodi”, naveo je Žugić.

 

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *