Koje zemlje će biti raj za investitore

Dodajte komentar

Rast poslovanja, veći profiti i veličina tržišta su ključni razlozi zbog kojih generalni direktori usmjeravaju investicije kompanija ka ovim tržištima.

Subvencije i poreske beneficije su samo djelimično relevantni za njihove odluke. Korupcija, kriminal i politička nestabilnost su najveće barijere za direktne strane investicije.

Ovo su glavni rezultati globalne ankete o ulaganjima na 49 tržišta zemalja u razvoju i na odabranim graničnim tržištima, sprovedena od strane executive search kompanije Pedersen & Partners koja je obuhvatila mišljenja 480 generalnih direktora u 51 zemlji. Više od 30% učesnika u anketi su generalni direktori međunarodnih korporacija sa više od 5.000 zaposlenih.

Južna Amerika, Bliski Istok i Azija u usponu

Posmatrano iz globalne perspektive, zemlje u Južnoj Americi, na Bliskom Istoku i Aziji postaju sve atraktivnije, dok je manje vjerovatno da će zemlje Istočne Evrope i Afrike postati cilj stranih investicija.. Međutim, čak i u regionima sa velikom nesigurnošću, korupcijom i političkom nestabilnošću, kao što je Afrika, neke zemlje pružaju povoljne uslove za ulaganje. Dok je zbog političkih previranja većina međunarodnih korporacija otišla iz Egipta, mnoge kompanije razmatraju ulaganja u Južnu Afriku.

Dok očekivani rast poslovanja privlači kompanije na tržišta zemalja u razvoju, vlade svojim potezima mogu da otjeraju preduzeća sa tih tržišta“, kaže Poul Pedersen, Glavni partner u firmi Pedersen & Partners.

Ključna uloga vlada treba da bude da obezbijede povoljno okruženje za ulaganja. Prema rezultatima našeg istraživanja, stabilno političko i pravno okruženje, odsustvo korupcije i kriminala i smanjenje broja nepotrebnih pravila i procedura su od daleko većeg značaja za kompanije nego smanjenje poreza“, kaže Pedersen.

Uspjeh se zasniva na sposobnim menadžerima i pouzdanim poslovnim partnerima

“Većina generalnih direktora koji su učestvovali u anketi tvrdi da su mnogi činioci od ključnog značaja za uspjeh ulaganja na novim tržištima angažovanje sposobnih menadžera i nalaženje pouzdanih lokalnih poslovnih partnera“, kaže Conrad Pramboeck, direktor compensation consulting sektora u kompaniji Pedersen & Partners Project Manager koji je sproveo istrazivanje.

Najveći izazovi u sferi upravljanja sa kojima se kompanije sa Zapada suočavaju na tržištima zemalja u razvoju su način upravljanja, nedostatak strateškog razmišljanja i korupcija.

Mnoge kompanije se slažu da je u većini zemalja svakako moguće naći određeni broj obrazovanih ljudi sa tehničkim znanjima koji govore engleski jezik. Međutim, oni tvrde da je mnogo teže naći čestite menadžere sa preduzetničkim duhom koji imaju osjećanje za vlasništvo i lično se dobro uklapaju u zapadnu poslovnu kulturu

Niža cijena radne snage može samo u određenoj mjeri da objasni direktna strana ulaganja.

Većina proizvodnih radnika i zaposlenih u administraciji još uvijek zarađuje 50% do 80% manje na tržištima zemalja u razvoju u poređenju sa svojim kolegama u zapadnim zemljama. Sa druge strane, paketi naknada za najbolje plaćene izvršne rukovodioce i menadžere u Brazilu, Kini, Indiji i Rusiji su već dostigli nivo kao na Zapadu“, kaže Pramboeck.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *