Bankarski sistem Crne Gore ostvario dobit od 6,6 miliona eura

Dodajte komentar

Savjet Centralne banke usvojio je danas na sjednici Izvještaj guvernera o poslovanju i sprovođenju politike Centralne banke Crne Gore za mart, u kome je konstatovano da su aktivnosti Centralne banke u ovom periodu realizovane u skladu sa planiranim obavezama utvrđenim Programom rada Centralne banke u 2016. godini.

Savjet je analizirao i ocijenio uticaj potencijalnih rizika na stanje finansijske stabilnosti i zaključio da je finansijski sistem stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren.

Savjet je usvojio Odluku o izmjeni odluke o obaveznoj rezervi banaka kod Centralne banke Crne Gore, kojom se skraćuje period u kojem banke mogu nastaviti da drže državne zapise kao dio obavezne rezerve nakon isteka tekuće godine.

Time se stiče uslov za ispunjenje prvog mjerila za otvaranje pregovaračkog poglavlja 17 – Ekonomska i monetarna unija.

Savjet je usvojio Izvještaj o poslovanju banaka i MFI u I kvartalu 2016. godine. Pokazatelji likvidnosti i solventnosti su iznad propisanog nivoa. Na kraju prvog kvartala 2016. godine bankarski sistem je ostvario dobit u iznosu od 6,6 miliona eura.

Savjet je konstatovao da je nastavljeno smanjenje nekvalitetnih kredita. Nekvalitetni krediti su na kraju prvog kvartala 2016. godine činili 11,99 odsto ukupnih kredita, što je u odnosu na isti period prethodne godine bilo niže za 80,6 miliona eura, odnosno za 18,25 odsto. Nastavljeno je smanjenje aktivnih kamatnih stopa. U odnosu na isti period prethodne godine, prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na ukupne kredite (8,32 odsto) smanjena je za 0,79 procentnih poena, a na novoodobrene kredite (8,04 odsto) za 0,90 procentnih poena.

Savjet je usvojio Izvještaj o aktivnostima nadgledanja platnih sistema u 2015. U izvještaju je konstatovano da je Platni sistem CBCG stabilan i pouzdan i da bilježi visok nivo raspoloživosti, kao i da su realizovane značajne aktivnosti na daljem razvoju i unapređenju funkcije nadgledanja rada platnih sistema i njenom usklađivanju sa relevantnom međunarodnom regulativom i najboljom praksom u ovoj oblasti.

Savjet je usvojio Izvještaj o radu Odbora za reviziju u prvom kvartalu 2016. godine.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *