Slovenija: Moguće tužbe protiv dužnika Ljubljanske banke

Dodajte komentar

Slovenački premijer Miro Cerar izjavio je u srijedu da isplata štednje štedišama bivše Ljubljanske banke izvan Slovenije prema presudi Evropskog suda za ljudska prava ne isključuje slovenačke tužbe za tražbine Ljubljanske banke u bivšim jugoslavenskim republikama.

Na pitanja medija da pojasni izjavu za televiziju BiH da će štedišama u BiH Slovenija prema presudi suda u Strasbourgu i bez protivtužbi isplatiti njihove depozite s kamatama, Cerar je nakon sastanka svoje koalicije rekao da ne može isključiti slovenačke tužbe protiv država nastalih raspadom SFRJ u kojima je Ljubljanska banka imala potraživanja koja nisu podmirena.

Cerar je pojasnio da Slovenija odluku evropskog suda mora izvršiti u skladu sa zakonom i nakon što joj štediše predlože podatke da imaju pravo na isplatu uloga, no da u razgovoru za bosansko-hercegovačku televiziju nije govorio o pitanju potraživanja Ljubljanske banke.

“To je potpuno odvojeno pitanje i tu ne isključujem tužbe”, kazao je Cerar dodavši da se radi o problematici “sukcesije i drugih problema o
kojima je Slovenija već prije jasno izrazila svoja gledišta”.

“I drugi su imali velike dugove prema Ljubljanskoj banci, a tu nije isključeno da ćemo ići u tužbe, to intenzivno proučavamo. Naša potraživanja se moraju uzeti u obzir “, kazao je Cerar dodavši da taj postupak mora teći odvojeno od pitanja stare devizne štednje građana.

Evropski sud za ljudska prava je 16. jula ove godine u slučaju “Ališić i drugi protiv Slovenije” presudio da je Slovenija odgovorna za neisplaćenu štednju tih starih štediša, ali i za svu ostalu neisplaćenu štednju štediša izvan Slovenije koji su u istom pravnom položaju, a koje mora isplatiti onako kako je to učinila sa štedišama u Sloveniji.

Riječ je o tzv. pilot-presudi po kojoj Slovenija u roku godine dana od presude mora naći “sistemsko rješenje” za isplatu štediša.

Slovenački parlament tek treba donijeti operativni zakon za spovođenje presude i osigurati sredstva u državnom proračunu, a vjeruje se da bi štediše mogli biti isplaćeni u djelovima u roku od oko pet godina. Slovenačka vlada trenutno priprema akcioni plan za sprovođenje presude.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *