Koja pitanja možete, a koja ne smijete postaviti na razgovoru za posao

Dodajte komentar

Pitanja koja treba da postavite na razgovoru za posao

Na kraju svakog razgovora za posao poslodavac će vas pitati da li vi imate neka pitanja. Većina od nas odgovora rečenicom: „Ne, mislim da ste sve pokrili“, ali ovaj pristup je pogrešan iz nekoliko razloga:

  • Ovo predstavlja idealnu priliku da se istaknete,
  • Dodatno pojasnite poslodavcu zašto ste baš vi idealan kandidat,
  • Djelovaćete kao očajnik kome je potreban bilo kakav posao (znamo da poslodavci to ne vole)
  • Saznate još nešto o kompaniji i načinu rada

Pored stručnih pitanja vezanih za posao, koja u sustini zavise od struke i konkretnih radnih zadataka, kao i poslovanja firme navešćemo još četiri korisna pitanja:

1. Kako izgleda idealan kandidat? Koje osobine su najvažnije za uspjeh na ovom poslu? Koje osobine su neophodne kako bi se dobro obavljao ovaj posao?

Na ovaj način možete da se nadovežete na odgovor poslodavca i potvrdite da ste baš vi taj idealan kandidat ili osoba koja ima sve potrebne osobine. Naravno, nemojte lagati, ako nešto ne znate da radite bolje je da objasnite kako vam to neće biti problem da savladate.
Isto tako će odgovor na ovo pitanje vama samima bolje predstaviti poziciju za koju konkurišete i šta se očekuje od vas.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

2. Da li je ovo novootvoreno radno mjesto?

Na ovaj način dobijate uvid u to da li se firma širi ili je mjesto ostalo upražnjeno. Isto tako možete i saznati kakav je stepen fluktuacije zaposlenih na tom radnom mjestu. Ako se zaposleni ne zadržavaju dugo na tom radnom mjestu, to predstavlja loš znak.

3. Kako bi izgledale vaše dnevne aktivnosti? Koje izazove nosi radna pozicija?

U ovom pitanju želite da sagledate šta bi se tačno zahtijevalo od vas.

4. Ko bi vam bio šef, kome biste vi bili šef kao i sa kojim osobama biste morali da komunicirate kako bi obavljali svoj posao?

Na ovaj način možete steći uvid u kako je posao organizovan, ko su osobe sa kojima ćete raditi ili ko vas može ispitivati u daljem procesu.


Pitanja koja ne smijete da postavite na razgovoru za posao

Na svakom razgovoru za posao, poslodavci će vas pitati da li imate vi neko pitanje za njih. Već smo vas savetovali da pitanja spremite unaprijed, da ne smijete da kritikujete prethodne poslodavce i kolege, kao i da budete zainteresovani i spremni za svaki prekovremeni rad. Pitanja koja postavite poslodavcu takođe predstavljaju svojevrsni test koji morate da prođete.Kako ne biste uprskali ovaj test, nabrojaćemo neka od pitanja koja nikako ne smijete da postavite na razgovoru.

1. Čime se tačno kompanija bavi?

Ako postavite ovo pitanje, poslodavac će shvatiti da se vi uopšte niste raspitali o kompaniji. Ako se niste raspitali, potražili vebsajt ili ime kompanije na Internetu, onda će se to shvatiti kao nezainsteresovanost, lenjost i neodgovornost.

2. Da li postoji godišnji bonus?

Pitanje o posebnim povlasticama koje se nude zaposlenima se postavlja samo u trenutku kada ste već dobili posao, pa treba da pregovarate o plati. Na prvom razgovoru treba postavljati isključivo pitanja vezana za konkretno radno mjesto, kao i za kompaniju.

3. Da li mogu četvrtkom da izlazim ranije sa posla?

Djelovaćete neprofesionalno ako zatražite specijalan tretman prije nego što ste i dobili ponudu za posao. Poslodavac može pomisliti da ćete stalno imati specijalne zahtjeve. Stoga, bilo kakve naknadne pojedinosti pomenite tek nakon što ste dobili ponudu za posao.

4. Da li ću moći da se za par mjeseci prebacim u marketing?

U slučaju da počnete da postavljate pitanja o prebacivanju u drugi sektor ili radno mjesto djelovaće kao da, u stvari, vi i ne želite da radite konkretan posao za koji ste aplicirali. Imajte u vidu da je poslodavcu u tom trenutku potrebna osoba za konkretno radno mjesto koje je oglašeno. Nemojte ni na koji način ukazivati da biste radije radili nešto drugo.

5. Da li zaposleni dobijaju popust na vaše proizvode?

Na razgovoru za posao se vodi diskusija o tome kako i da li vi možete nešto da doprinesete poslodavcu. Ovo pitanje nema veze sa vašim poslom i može biti pogrešno protumačeno.

6. Kolika je pauza za ručak?

Normalno je da nas interesuje dužina pauze, mnogi bi postavili ovo pitanje bez ikakve loše namjere. Međutim, pitanje spada u grupu pitanja koja mogu navesti poslodavca da pomisli kako ja vaš cilj da radite što je manje moguće. Još niste ni dobili posao, a već razmišljate o tome kako da ga izbjegnete. Stoga izbjegavajte ovo i slična pitanja.

7. Da li provjeravate preporuke?

Djelovaće kao da nešto imate da krijete ako pitate ovako nešto. Za svaku preporuku se podrazumijeva da ona može biti provjerena.

8. Kakav sam bio?

Poslodavac ne može odmah da odgovori na ovo pitanje, s obzirom da je za odluku potrebno da se ispitaju svi kandidati kao i da se svi utisci slegnu. Možete djelovati očajno, a znamo da to poslodavci ne vole. Umjesto toga, postavite pitanje nalik na: “Zaista mi je prijao razgovor, zainteresovan sam za posao, šta još mogu da uradim kako bih vam dokazao da sam prava osoba za vas. Da li želite još neke dokumente, preporuke itd..”

9. Da li se radi prekovremeno?

Pitanje o prekovremenom radu takođe može djelovati kao da niste željni da radite. Umjesto toga pitajte kako izgleda prosječan radni dan, kako bi na osnovu odgovora shvatili koliko se radi tokom dana.

10. Nemam pitanja

Poslodavac vam može u svom predstavljanju firme podrobno objasniti sve detalje koji vas interesuju. Iako su vam možda sve nedoumice razriješene, potrudite se da postavite dodatno pitanje u svakom slučaju. Na taj način ćete djelovati zainteresovano. U suprotnom možete ostaviti utisak osobe koja će po svaku cijenu uzeti posao. Postavljanjem pitanje sebi povećavate šanse za zaposlenje i djelujete ozbiljno.

Podijeli ovaj članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *