Mogu li se preduzetničke vještine naučiti ili se čovjek rađa sa njima?

Kako tržište rada postaje sve kompetitivnije, cjeloživotna zaposlenja odlaze u istoriju, a preduzetništvo postaje sve popularnije.

Mnoge škole i fakulteti nude poslovnu edukaciju, u doslovce svakoj knjižari naći ćete gomile knjiga koje se bave problematikom uspjeha u poslovanju i započinjanjem preduzetničke karijere.

Ali može li se preduzetništvo naučiti u školama ili predstavlja komplet vještina koji se može steći samo kroz životno iskustvo?

[widgets_on_pages id=”Turizam”]

Mnogi obrazovni stručnjaci tvrde da se preduzetništvo može naučiti, baš kao i menadžerske vještine. Stručnjaci se slažu da je praksa jedini način učenja tih vještina. Jedna od takvih su na primjer međuljudski odnosi.

Anegdota Ričarda Brensona

Osnivač Virgina, Ričard Brenson, koji je bio stidljiv kao dijete, često priča anegdotu iz rane mladosti koja mu je pomogla da izgradi karakter i komunikacione vještine.

Naime, majka ga je kao sramežljivog sedmogodišnjaka „izbacila“ iz automobila nekoliko kilometara daleko od kuće i zahtijevala da se sam snađe i vrati kući. Pojavio se na kućnom pragu tek deset sati kasnije, ali je putem natrag naučio brojne neprocjenjive lekcije o interakciji sa drugim ljudima kako bi se snašao i pronašao pravi put.

Procjena rizika – ključ uspjeha

Druga važna vještina je svakako sposobnost kalkulacije, odnosno procjene rizika, koja dolazi u paru sa voljnošću prihvaćanja neuspjeha i nesigurnosti. Na kraju dana, jednostavno morate pokušati, vremenom će to postajati sve lakše i lakše, prenose agencije.

Podijeli ovaj članak